Cast, Oyuncu Ajansı

Muhteşem Yüzyıl

Türkiye’nin en büyük bütçeli yapımlarından birisi olan Muhteşem Yüzyıl efsanevi kadrosu ve dikkat çeken setleri ile başarılı olmuş projelerden birisidir. Kanuni Sultan Süleyman’ın ve Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihinde önemli bir yere sahip olan Hürrem Sultan’ın saray hayatını anlatan yapım yüksek heyecan dozu ve tarihi içerikleri ile dikkat çekmiştir. Kanuni Sultan Süleyman’ın babası Yavuz Sultan Selim’in ölümünden sonra tahta geçmesi ile başlar. Bu sıralarda ailesi katledilen ve hareme getirilen Hürrem de ailesi için intikam planları yapmaktadır. Hürrem’in planları sinsice ilerlerken genç cariye Kanuni Sultan Süleyman’ın önce gözdesi sonrasında ise eşi olur. Hürrem planlarını yaparken karşısına Valide Sultan, Pargalı İbrahim Paşa ve Mahidevran Sultan çıkar. Aşk ve devlet arasında kalan, oğullarının tahta geçmesi için her türlü planı yapan Hürrem Sultan ve saray halkının yaşadıklarını konu alan dizi tarihe ışık tutan yapanlar arasında yer almaktadır.

Muhteşem Yüzyıl Oyuncu Kadrosu

Muhteşem Yüzyıl oyunculuk başvurusu açısından yoğun ilgi yapımlar arasında yer almaktadır. Dizinin oldukça geniş bir kadrosu ve bütçesinin olması ile Muhteşem Yüzyıl oyunculuk başvurusu sürecinin yoğunluğunda oldukça etkili olmuştur. Dizinin kadrosunda Kanuni Sultan Süleyman rolünde Halit Ergenç yer almıştır. Hürrem Sultan rolünde Meryem Uzerli ve ilerleyen dönemlerde Vahide Gördüm rol almıştır. Valide Sultan ya da Ayşe Hafsa Sultan rolünde ise yılların eskitemediği muhteşem oyuncu Nebahat Çehre yer almıştır. Muhteşem Yüzyıl dizisinin adı gibi muhteşem kadrosunda Okan Yalabık, Ozan Güven, Mehmet Günsür, Nur Fettahoğlu, Selma Ergeç, Pelin Karahan, Burak Özçivit ve Merve Boluğur gibi isimler de bulunmaktadır.

Çekim Yerleri

Yapımcılığını Timur Savcı’nın üstlendiği dizinin yönetmen koltuğunda Taylan Biraderler oturmuştur. Dizinin 3.5 milyon TL’lik bütçesi ile Türk televizyon tarihinin en yüksek bütçeli yapım olduğu bilinmektedir. Meral Okay tarafından yazılan senaryo ünlü senaristin vefatından sonra Timur Savcı tarafından yazılmıştır. Dizinin çekimleri için 2100 metrekarelik bir alanda özel plato hazırlanmıştır. 30 kişiden oluşan bir heykeltıraş ve ressam ekibi ise platodaki her dekorun orijinal kayıtlarda bulunan eşyalara ve yapılara bire bir uygun olması için çalışmıştır. Muhteşem Yüzyıl oyunculuk kalitesinin yanı sıra başarılı seti ve dekoru ile de öne çıkan yapımlar arasında yer almaktadır.