Cast, Oyuncu Ajansı

Muhteşem Yüzyıl Kösem

Muhteşem Yüzyıl Kösem tarihe dokunan diziler arasında Muhteşem Yüzyıl’ın devamı niteliğinde olan bir yapımdır. Dizinin yapımcılığını üstlenen Timur Savcı üstlenirken yönetmen koltuğunda Mert Baykal oturmaktadır. Babasının ani ölümüyle tahta yetiştiren Sultan Ahmed taht kavgası ihtimaline karşı bile olsa küçük kardeşini öldürmeyeceğini söylemektedir. Babası ile benzer bir şekilde aşık olan Sultan Ahmed cariye Anastasia’ya aşık olur ve evlenir. Evlendikten sonra “Kösem” adını alan genç kadın Sultan Ahmed’den 8 adet evlat dünyaya getirir. 4 şehzade 4 sultan doğuran Kösem Sultan haseki sultan olur. Safiye Sultan’ın saraydaki etkisinin iyice azalmasına neden olan Kösem Sultan sarayın kontrolünü iyice ele alır. Sultan Ahmed’in ölümünden sonra kardeşi Şehzade Mustafa tahta çıkar. Ancak Şehzade Mustafa’nın akli dengesinin yerinde olmaması sebebiyle Şehzade Osman tahta çıkar. Bu olaylardan sonra Şehzade Osman katledilir ve yerine Şehzade Murad çıkar. Sarayda yaşanan tüm entrikaları ve olayları yakından gözler önüne seren yapım büyük bir ilgi topladı.

Muhteşem Yüzyıl Kösem Oyuncu Kadrosu

Muhteşem Yüzyıl Kösem oyunculuk başvurusu açısından çok ilgi gören yapımlar arasında yer almaktadır. Tims Yapım’ın yapımcılığını üstlendiği Muhteşem Yüzyıl oyunculuk başvurusu seçmeleri pek çok oyuncunun hayallerini gerçekleştirmesini sağlamıştır. Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinin oyuncu kadrosunda Mehmet Günsür, Metin Akdülger, Aslı Tandoğan, Ece Çeşmioğlu, İsmail Demirci, Nurgül Yeşilçay, Canan Erdürger, Batuhan Karacakaya gibi isimler yer almıştır. Geniş kadrosunda hem oyunculuğa yıllarını vermiş isimleri bulunduran yapım hem de genç oyunculara fırsat olmuştur. Muhteşem Yüzyıl oyunculuk başvurusu için yapımın açtığı seçmelere katılan oyuncu adaylarından kendini gösterme fırsatı bulan pek çok insan olmuştur.

Çekimlerin Yapıldığı Yerler

Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinin çekimleri Hadımköy’de kurulan büyük bir platoda yer almaktadır. Dizinin konusu ve dönemi gereği Topkapı Sarayı’nda geçmesinden dolayı platoda Topkapı Sarayı orijinaline sadık kalınarak yeniden kurulmuştur. Platoda Topkapı Sarayı’nın yanı sıra kahvehane, çarşı, liman, sokak, kervansaray ve yeniçeri ocağı gibi alanlarda kurulmuştur. Dizi çekimleri için izin alınabilen tarihi mekanlar da kullanılmaktadır. Muhteşem Yüzyıl oyunculuk kalitesi, başarılı senaryosu ve dikkat çeken setleri ile Türk televizyon tarihinin en çok emek verilen projeleri arasında yer almıştır.